شیخ محمود شبستری

شنیده بودم که گلشن راز شیخ محمود شبستری تا حدودی بعضی از عبارات عرفانی رو به اصطلاح رمزگشایی کرده. امروز شروع کردم به خوندنش. که البته این بیت رو هم در اوایلش خوندم:

معانی هرگز اندر حرف ناید

که بحر قلزم اندر ظرف ناید

هر فصل رو با یک پرسش شروع کرده و بعد به اون پرسش پاسخ داده. مثلا این پرسش:

که باشم من؟ مرا از من خبر کن

چه معنی دارد "اندر خود سفر کن"؟

و دو صفحه ای هم پاسخ در باب این پرسش سروده شده.

همین طور داشتم بیت بیت میخوندم و فکر میکردم. از بعضی بیتها لذت میبردم. با بعضی چیزها مخالف بودم. تا اینکه رسیدم به این دو بیت:

نشستی چون زنان در کوی ادبار

نمیداری ز جهل خویشتن عار

زنان چون ناقصات عقل و دین اند

چرا مردان ره ایشان گزینند!!!!!!

خیلی جالبه واقعا. طرف با این همه ادعای عرفان نشسته کتاب نوشته همش هم میگه خلقت خدا کامله و من هم چیزی رو نگاه میکنم خدا رو میبینم بعد به این راحتی این حرفو میزنه. اینقدر حرصم گرفت که بقیه کتاب گلشن راز  رو نخوندم. ظاهرا توی این جماعت "محمود نام" یه آدم درست حسابی پیدا نمیشه.

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهرا

من شنیدم برای این به زن میگن ناقص عقل و دین برای اینکه موج احساسشون قوی تر از عقلشون هست و به خاطر بعضی مسائل خدا بهشون آوانس داده و همیشه لازم نیست عبادت کنن مردا هم ناقص احساس هستن و خیلی هم زورشون میاد که همیشه باید نماز بخونن و روزه بگیرن...ما نویسنده و شاعر زن کم داشتیم چون به بیچاره ها فرصت داده نمیشد وگرنه الان کلی هم من باب ناقص احساس بودن مردا که اتفاقا مساله مهمی هم هست نوشته و شعر داشتیم... و گرنه معلومه که خدا هیچ چیزی رو ناقص خلق نکرده و این مردهای کوته فکر هستن که با چسبیدن به این حرفهای صد من یک غاز امورات می گذرونند. ( الان معلومه منم لجم دراومده؟)

موسيو

تو ميدوني نظر من چيه. فقط واسه بقيه ميگم. بزرگترين مشكل زنان خود زنان هستند. مثلا همين زهرا خانوم ببين چي نوشته. "من شنیدم برای این به زن میگن ناقص عقل و دین برای اینکه موج احساسشون قوی تر از عقلشون هست و به خاطر بعضی مسائل خدا بهشون آوانس داده و همیشه لازم نیست عبادت کنن" آخه اين چه حرفيه كه ميزنيد. اگر كسي چه مرد چه زن احساسش بيشتر از عقلش باشه ناقص‌العقل ميشه؟

hell_lord

[شیطان][نیشخند] برم بگیرم بخونمش [شیطان]

زهرا

منم نوشتم که من شنیدم واسه این میگفتن نگفتم که من گفتم...جواب دوست محترم موسیو... منم قبول دارم مشکل مال خودمونه ... من فقط گفتم یه مدتی پی همین موضوع بودم که از کجا اومده و متاسفانه تا جایی پیش رفتم که به این جمله رو به حضرت علی (ع) نسبت دادن و من البته قبول ندارم که ایشون با مقام معنوی و علمی که داشتن چنین حرفی زده باشن ... القصه من این اتهام رو از خودم مبرا میکنم...من فقط شنیده هام رو گفتم!

صبا

[قهقهه] ولی تو قدما همشون همین ان ... سعدی ... مولوی ... تو به دل نگیر منظوری نداشته نفهمیده

نوشین

عزیزم در دین مبین !!!!و البته بی نقص!!! اسلام زن ارزشش در حد گلابیه[عصبانی]فکر کردی کی اسم این اسگل هارو گذاشته عارف بزرگ قرن فلان؟یه مرد اونم از نوع خر مذهب و البته از این مردایی که دنبال زنها موس موس میزنند فقط به خاطر یه چیز!!!نه برای ارزش گذاری به زن!!!وگرنه فکر کردی که اسم عارف بزرگ خانوم دیده نمیشه؟یعنی هیچ زنی در طول تاریخ عارف نبوده؟؟؟!!!حالم به هم میخوری از این مرد رئیسی و مرد سالاری[عصبانی]

پرندۀ سنگی

[خنده] بیخیال کتابه رو نذار کنار ! چیزای بدشو نشنیده بگیر ، اگه چیزای خوبشو یاد بگیری انگار گنج طرفو صاحب شدی ، حالا اون هی زنا رو دست کم بگیره ، ما چیزی از دست نمیدیم ، با بدست اوردن گنجینه اش تو برنده ای ، خدا که نبوده اشتباه کرده

رایان

یه موقعی فکر میکردم ایشون و این کتاب جزو برترینهای عرفان هست. ولی ... http://xazine.persianblog.ir/post/68 :)

رایان

پرفسور محمود حسابی انگاری ادم حسابی بوده! [نیشخند]

آنا

مگه اینکه دستم به این محمود نرسه.[عصبانی] خودش عقلش کمه.[کلافه]