فیلم آدمک خسرو هریتاش

فیلم در سال 1350 ساخته شده. خسرو هریتاش کارگردانش بوده که فارغ التحصیل رشته سینما از یکی از دانشگاهای آمریکا بوده. متاسفانه این کارگردان زود فوت میکنه و 6 تا فیلم بیشتر نساخته. من خودم همین یک فیلم رو ازش دیدم اما خیلی دلم میخواد فیلم "برهنه تا ظهر با سرعت" رو ببینم چون در زمان خودش خیلی سر و صدا کرده.

خلاصه فیلم: بابک یک پزشک جوان و از یک خانواده ثروتمنده. دوست داره خلاف جهت حرکت خانواده اش حرکت کنه. حتی نمیتونه نامزدی رو که خانواده‌اش براش انتخاب کردند (مینا) رو بپذیره.

پدر بابک که اون هم پزشکه بابک رو به یه بیمارستان توی شهر کاشان میفرسته  و بیمارستان رو بهش میبخشه اما توی این مسیر بابک با چند تا آدم آشنا میشه و این آشنایی باز هم روش زندگیش رو بیشتر از قبل تغییر میده. اول با یه مرد آمریکایی آشنا میشه که عاشق فلسفه و هنر شرقه. بعد با نرگس که یه دختر روستاییه و مردم به دلیل اینکه با یه پسری توی ده رابطه داشته از ده بیرونش میکنند و اون به خانه خاله اش توی کاشان پناه میبره. و نفر بعدی محمود یه جوان مبتلا به سرطانه که به فلسفه غرب علاقه داره.

موضوع فیلم جالبه و اینکه با فیلم فارسیهای اون وقتها فرق داره خوبه اما یکی اینکه یه جورایی قدیمی شده و برای الان دیگه تازگی نداره یکی هم اینکه انگار هول هولکی ساخته شده.

شخصیت نرگس هم عجیبه. وقتی مرد آمریکایی میخواد از شرایطی که داره نجاتش بده نمیپذیره و باز به همون شرایط برمیگرده و میره به سمت آدمی که باعث بدبختیش شده.

فکر و روش زندگی جوانهای اون دوره برام جالبه. اینکه داشتند مدرن میشدند اینکه دنبال راههای تازه میگشتند. ولی انگار تکلیفشون با خودشون روشن نیست. فیلم میخواد درباره فلسفه شرق حرف بزنه. یه چیزایی درباره تناسخ هم میگه. و یا درباره مدرن شدن ایران که داره همه زیباییها رو نابود میکنه. اما انگار همه اینا توی فیلم فقط در حد یه اشاره است و زیاد توضیح نمیده. فیلمش به قول نقاشها حالت اتود داره و کامل نیست.

شاید اگه هریتاش خدا بیامرز بیشتر عمر میکرد و میتونست فیلمهای دیگه ای هم بسازه نتیجه های بهتری میگرفت.

ولی در کل فیلمش برای سال 1350 خیلی هم خوب و عالی بوده.

 

/ 6 نظر / 75 بازدید
آنا

ندیده ام [متفکر] [خرخون]

صبا

چه جالب چیزی راجع به این فیلم نمی دونستم اما اسم خسرو هریتاش رو شنیده بودم .. ممنون جال بود

خرید اینترنتی

سلام دوست و همکار عزيزم سايت بسيار خوب و عالي داريد و اگر ازش پشتيباني بيشتري کنيد خيلي عاليتر ميشه. دوست عزيزم من مايل به تبادل لينک با شما هستم همکار عزيزم در صورتي که با تبادل لينک موافق هستيد حتما به سايت من که سايت خودتون هست تشريف بياوريد و بگيد با چه نامي لينکتون کنم و اگر مايل به تبادل لينک بوديد من را با عنوان خريد اينترنتي لينک کنيد. هم اکنون سايت من (رتبه در گوگل 3) . خوشحال ميشوم به سايت من يک سري بزنيد و نظر زيبا تون را بگيد هم اکنون آمار روزانه سايت من بين 2000 تا 3000 هست. http://javanbazar.com منتظر نظر زيباتون هستم. يادت نره حتما بيا...