زندگی ایده آل

چند شماره از مجله زندگی ایده آل رو خریدم و ورق زدم. اولش فکر کردم چه مجله مسخره ای. یعنی چی؟ همش طرز تهیه کیک شکلاتی. چگونه کیف خود را با کفش خود ست کنیم. خط چشم مد 2011. مهمانی شام چه بپزیم....

جالب اینه که از یه طرف دیگه همش دارند به تیپ و قیافه مردم گیر میدند.

اما بعد دیدم به نظر میرسه این مجله فقط برای خانمهای خانه دار قشر مرفه داره چاپ میشه. بد هم نیست. خانمی به بهانه مطالعه ست کیف و کفش  این مجله رو ورق میزنه و شاید یک مطلب مفید علمی هم در بین صفحات مطالعه کنه. خیلی هم خوبه.

چیزی که برام جالبه اینه که نصف جمعیت ایران زن هست. از این نصف یه تعدادی خانه دار هستند. و باز هم یه تعداد محدودی از اینها ثروتمند هستند که این مجله به دردشون میخوره.

یعنی برای یک گروه نسبتا کوچک در ایران یک مجله با کیفیت عالی کاغذ و رنگ و عکس چاپ میشه. هیچ اشکالی هم نداره. اما بقیه آدمها چی؟ چرا متناسب با علایق و سلایق اونها چیزی چاپ نمیشه؟ مجله های روانشناسی خوب، مجلات ادبی، فرهنگی سیاسی. علاقه مندان به داستانهای کوتاه. دوستداران فلسفه. مجله های علمی تخصصی. مجله های هنری تخصصی.

خبری نیست.

اینجا ایرانه. و تا وقتی که مهمترین موضوع ذهنت هماهنگ کردن مدل مانتوت با شلوارت باشه هیچ خطری نداری و بهترین مجله برات چاپ میشه. اما اگه اندیشه بالاتری داشته باشی.....

/ 7 نظر / 4 بازدید
رایان

در واقع خودت اشاره کردی اولن موضوعات آگاهی رساننده رو قطعا به مشکل میرسونن. تو این کشور هر کاری بکنی که با تمدن و اسنانیت رد ارتباط باشه خلافه. این که هیج ولی به اینهم دقت کن که حتی تو کشورهای پیشرفته هم مجلات اکثرا مزخرفات هست به عبارتی. کسی بابت خوندن و وقت کشی نمیره مجله ای که اطلاعات سیاسی و تاریخی میده بخره بخونه. شما دیدی برا یه فوتبالیست یا یه خواننده چقدر آدم خودشون رو میکشن؟ ولی دیدی برا یه دانشمند یا یه فیزیکدان حتی پزشک که جون انسانها رو نجات میده کسی تکونیبه خودش بده؟ ذات بشر همینه نباید دلخور شد.

آتیش پاره

سلام عزیزم خوبی؟ جواب معما رو گذاشتم بدو بیا نظر بده

corona

با کليت متن ات موافقم. البته ناگفته نمونه که مجله های ويژه ادبيات و فلسفه و تئوری های علوم انساني و بخشی هم مجلات ويژه علوم و فنون هست که با کيفيت هم هستند (حالا شايد نه از نظر ظاهر، ولي کمابيش پر و پيمان از نظر محتوا) و مخاطب هاي خودشان را هم دارند. يک بخش ديگر واقعيت هم علاقمند نبودن اقشار زيادي از مردم به مطالعه مجلات هست. همين باعث ميشه تيراژ خوبي نتونن بعضي مجلات داشته باشند و دوام نيارند در اين وانفساي نشر که هم اقتصاد به جان ناشران افتاده، هم ارشاد..

آتیش پاره

سلام سوسن جون خوبی ممنون که سر زدی راستی تو لینکت آتیش پاره رو سر هم نوشتی میشه لطفا اصلاحش کنی؟

افشین

[گل] نام یکای پول ایران زمین شاید شنیده اید که آمارمندان (مسئولین) کشور بر آن شده اند که در راستای کم کردن از شمار سِفر (صفر) های پول کشور ، یکای آن را نیز دگرگون کنند . یکای (واحدِ) پول کشور ما در درازای گاهنگار (تاریخ)، دست خوش دگرگونی هایی شده است که در واپسین سده ها بویژه از دوره ی قاجار تاکنون ، رویداشتی (توجهی) به ریشه ی نام آن یکا ، نشده است . [گل] ایرانیان میهن پرست واژه هایی چون "دریک" ، "آریا" ، "پارسه" را پیشنهاد داده اند. سر بزن .... [گل]

خوشبخت خوشبخت زاده

سلام سوسن جون ببخشید شرمنده [خجالت] ممنون از لطف همیشگیت همیشه تو پستات حرف دلمو میزنی از اینجا خیلی خوشم میاد