فیلم بدوک

یادمه سال 1370 که فیلم بدوک ساخته شد با بچه های مدرسه راهنمایی رفتیم سینما و این فیلم رو دیدیم. امروز هم mbc persia دوباره این فیلم رو گذاشته بود.

بدوک داستان یک خواهر و برادر نوجوان به نام‌های جعفر و جمال بود. آنها که پس از مرگ ناگهانی پدرشان، حیدر، مجبور به ترک روستا شده‌اند توسط دلالی به نام ستار ربوده می‌شوند. ستار جعفر را به عبدالله قاچاقچی می‌فروشد و جمال را با خود به پاکستان می‌برد. .......

تمرکز فیلم روی بچه های فقیر منطقه سیستان بلوچستان بود که دزدیده میشدند. پسرها برای کار بدوکی (قاچاق سیگار و ...) در مرز استفاده می شدند و دخترها هم برای بهره کشی جنسی به یه مدرسه سعودی در پاکستان برده می شدند و یا به کشورهای عربی فرستاده می شدند.

یه جایی از فیلم گفته شد که تعدادی مدرسه سعودی در پاکستان، پسرهای فقیر رو ثبت نام میکنند. بهشون درس میدن و حقوق هم میدن. اما همون طور که گفتم چون موضوع فیلم بدوکها و دخترها بودند چیز دیگه ای درباره این مدرسه ها گفته نشد.

احتمالا کارگردان هم نمیدونسته چرا عربهای سعودی دارن توی اون منطقه سرمایه گذاری میکنند و مدرسه میسازند. احتمالا خیلی از بیننده های دیگه هم مثل من اصلا به ذهنشون خطور نکرد که توی این دنیا که کسی یه لیوان آب مجانی دست کسی نمیده دلیل ساخت مدرسه و پرداخت حقوق به این پسرهای فقیر چیه.

اما الان که بیست سال از اون موقع میگذره و قدرت طالبان رو توی منطقه دیدیم تازه فهمیدیم که دلیل ساخته این مدرسه ها چی بوده و چه چیزهایی توش درس میدادند.

/ 3 نظر / 18 بازدید
corona

ای وای .... وحشتناکه حالا اونروز کسی نمیدونست. امروزم که میدونن بازم فرقی نکرده و جلوی این مدارس گرفته نمیشه. حتی اون کرزای کوفتی با طالبان وارد مذاکره میشه که لطف کنن و مدارسو منفجر نکنن، اونم اجازه بده که توو هر مدرسه یه ملاطالب به مسائل آموزشی همه بچه ها نظارت داشته باشه. از اونور توو پاکستان هم معلوم میشه که دولتشون سالهاست داره از این حیوانات خطرناک مخفیانه حمایت میکنه!

صبا

جالب بود ... فقط این خواهر و برادر واقعاَ‌ جعفر و جمال بودن؟؟[نیشخند]