آیا من ایران را دوست دارم؟

آیا من ایران را دوست دارم؟

مدتیه که این سوال دارم توی ذهنم میچرخه. گاهی به وبلاگ استرالیا آخر دنیا (http://ozland.persianblog.ir/) سر میزنم و با کشور خودم مقایسه اش میکنم و میبینم که بهتره مقایسه نشه!

برای اینکه ببینم کشورم رو درست دارم یا نه اول سعی کردم ببینم من اصلا چی رو توی زندگیم دوست دارم.

من یه دنیای کوچیک برای خودم ساختم. شامل خونواده ام، دوستهای دست‌چین شده. یه شغل شیک. تفریحات شامل مطالعه و نقاشی و ورزش. گاهی سینما و تئاتر و کنسرت.

این دنیای کوچیک قابل انتقال به همه جای دنیا هست. پس ربطی به ایران نداره.

اما خود این کشور چی؟ برای من جذابیت داره؟

واقعیت اینه که یه کشور به خودی خود معنا نداره و با مردمش معنا پیدا میکنه.

وقتی عمیق فکر میکنم میبینم که خیلی از مردم ایران رو دوست ندارم. چون دنیایی دارند که هیچ چیز توش سر جاش نیست.

مثلا:

برای مراسم محرم جمع کثیری از دخترها و پسرهای جینگولی دنبال دسته های عزاداری به هدف جلوه فروشی به هم راه میافتند. این در حالیه که همه جای دنیا جاهایی به نام کلوب، بار و دانسینگ وجود داره. جوونها میرن و با هم آشنا میشند. علت اینکه اینجور جاها توی کشور ما وجود نداره فقط حکومت طالبانیمون نیست بلکه دلیلش اینه که پدر و مادر همون جوونها کلی برای نابود کردن کافه‌ها و دانسینگ‌ها تلاش کردند و صد البته خیلی‌هاشون هنوز هم ترجیح میدند که چنین مراکز فسادی توی کشور نباشه ولی هیچ اشکالی نداره که جوونشون بره توی خیابون و فقط از روی قیافه و بدون حرف زدن برای خودش دوست دختر یا دوست پسر انتخاب کنه.

متاسفانه من از خیلی از مردهای ایرانی بدم میاد (از خیلیهاشون و نه همشون پس بهتون بر نخوره) چون برای اونها زنها حتی جنس دوم هم نیستند و شهروند درجه 10 حساب میشند. به دلیل این نگاه احمقانه است که من به عنوان یک انسان نمیتونم برم و توی پارکی که دوست دارم حتی با یک ظاهر ساده قدم بزنم. چون طی یک ساعت پیاده روی قول میدم حداقل 5 نفر از همین مردان به راحتی به خودشون اجازه میدن که به من بیشرمانه‌ترین پیشنهادها رو بدند.

متاسفانه خیل کثیری از زنان ایرانی هم برای من خوشایند نیستند چون از یک ضعف نفس عمیق رنج میبرند. و گروهیشون این ضعف رو پشت لایه ضخیمی از آرایش و عطر و موهای دکلره پنهان میکنند. گروه دیگه ای هم پشت لایه ضخیمی از بوی قرمه‌سبزی و آبگوشت پنهان میشند. و هر دو گروه هم از سندروم حسادت که نتیجه ضعف و خودکمتربینیه رنج میبرند.

 

در نتیجه من ایرانی هستم ولی ایران رو دوست ندارم. ولی از ایران نمیرم چون حال و حوصله جابجایی ندارم. فقط سعی میکنم از دنیایی که برای خودم ساختم لذت ببرم.

 

سهراب میگه:

اهل کاشانم اما

شهر من کاشان نیست

شهر من گم شده است!

 

 

 

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سبحان

چقدر شعر سهراب به مطلبت می خوره. والا منکه گیج شدم از بس یکی میگه درسته یکی میگه درست نیست این جور جاها. من از یه چیز بدم میاد تو اران که باید برای پیشرفت پاتو رو سر دیگرون بذاری با قد کشدن خودت بزرگ نمیشیو قد نمیکشی فقط راحت تر سرتو قطع میکنن. اینا ربطی به حکومت نداره. خود ما ملت اینطوریم. من اوایل اینطوری نبودم اما دارم میشم...

رایان

برا اینکه برای تغییر اول باید نیازش رو داشته باشن. مردم مثه شما فکر نمیکنن. اونا با این زندگی و باورها و فرهنگ مشکلی ندارن. یا حتی داشته باشن دلیلشو نمیدونن.

آنا

شغل شیک؟ [خوشمزه] منم این نوع ایران رو دوست ندارم. خوش به حالت که دلیل نرفتنت حوصله نداشتن برای جابه جاییه. من اگر شرایطش رو داشتم حتــــــــــــــــماَ می رفتم.

ریحانه

مرسی [لبخند]

Lizzy

از نظر آدمهای ملی گرا کسانی که حس میهن دوستی نداشته باشن در حد یه دشمن خطر ناک هستن. [نیشخند]ولی خب چیزی برای افتخار وجود نداره. کجای پیشرفتهای دنیا مدیون این آب و خاک بوده که بشه بهش افتخار کرد. از طرفی مرزها فقط برای جلوگیری از جنگ و جدل بین مردم نواحی مختلف به کار گرفته شدن و بعدها مردم به سرزمینشون حس مالکیت کردن و هر کس فکر میکنه سرزمین خودش بهترین جای دنیاس ولی این طور نیست. مثلا ایران. نه آب و هواش خوبه نه طبیعت خیلی زیبایی داره نه آباده .ولی تو شعر های ملی میهنی طوری توصیف میشه انگار بهشته. خلاصه اینکه موطن آدمی را بر هیچ نقشه ای نشانی نیست/ موطن آدمی تنها در قلب کسانی ست که/ دوستش می دارند .

صبا

توصیف درستی بود ... [افسوس]

ارام

این لیزی جون فکر کنم همه جای ایرانو ندیده ایران هم مناطق کوهستانی زیبا هم بیابون هم کویر هم جنگلهای زیبا و مناطق سر سبز داره خدارو شکر هم تو شمال هم تو جنوب دریا داریم.زیبایی به چی میگن پس؟این هم تز جدید شده میون جوونامون .شایدم به خاطر فرهنگ بدی که بین مردممونه که همش از فقر و بیسوادی نشات میگیره جوونا میخوان یه جوری خودشونو توجیه کنن از ایرانی بودن فرار کنن.شاید درسته مردم ما درست رفتار نمیکننن اما تک تک ما باید خودمونو اصلاح کنیم .کشورهای اروپایی پشت صورتکهای زیبا میخوان ریشه مارو زیر سوال ببرن فرهنگ اصیل مارو میدزدن فرهنگ امروزی مردم رو که نشات گرفته از حیله های خودشونه تو سر ما میکوبن واینجور موقع ها ما باید دفاع کنیم از هویت ملی مون.به خاطر خودمون.

چراغ موشی

پدرجان جوناخو بن،مگه یارو مرتیکه ی الدنگو تو عکس کذایی تو ماه محرم ندیدی؟همه جاهستش،توفیسبوک تو........امشب چه شبیست شب مرادست امشب،موزون شد ببخشید.باری این بود موضوع انشای من

آتسز

درود دوست عزیز واقعا حرف دلم رو با زیبایی تمام و خلاصه بیان کردی به وجود امثال شما در این کشور افتخار میکنم زنده باشی

پونه

چقدر با این پستتون موافقم