از تهران تا قاهره

چند وقت پیش شبکه من و تو یه برنامه نشون داد درباره وقتی که شاه از ایران رفت تا زمان مرگش. برنامه فیلمهای مستند رو نشون میداد به همراه مصاحبه و حرفهای فرح دیبا.

برنامه‌اش برای من جالب بود چون من بچه بعد از انقلابم. هر وقت تلویزیون خودمون رو روشن کردم همش میگفتند شاه ملعون. هر وقت زدم ماهواره شبکه های سلطنت طلب گفتند اعلی‌حضرت فقید. اما این برنامه قسمتهای فیلمهای واقعی رو نشون میداد و به فرح فرصت توضیح داده میشد.

اما جالبتر از خود برنامه عکس العملهای مردم بود. هم جوونها هم پیرها همش میگفتند آخی بیچاره شاه بدبخت! بمیرم الهی!

به جوونها میشه تا حدودی حق داد. ما دوران شاه رو ندیدیم. این فیلم هم درباره دوران بیماری و آوارگی شاه بود. هر آدمی حتی بدترین دیکتاتور دنیا هم وقتی بیمار و ضعیفه قابل ترحم میشه. اصولا شرافت هم حکم میکنه که وقتی کسی مریض و بیچاره است باهاش مدارا کرد. به قول معروف چو اسیر توست اکنون به اسیر کن مدارا. و این کاری بود که سیاستمدارهای آمریکایی و دوستانشون نکردند. البته کسی هم از سیاستمدار جماعت توقع شرافت نداره.

اما پیرترها. دلم میخواد بگم اگه شماها طرفدار شاه بودید برای چی سال57 ریختید توی خیابونها و مخالفت کردید؟ چرا اعتصاب کردید؟ حتی اگه هیچ کدوم از اینکارها رو هم نکردید ته دلتون طرفدار سرنگونی شاه بودید. حالا چرا جوری ازش حرف میزنید که انگار فرشته بوده؟

مگه شماها نمیگفتید اون موقع هم دیکتاتوری بود؟ مگه نمیگفتید حتی اجازه نداد مصدق رو در گورستان عمومی دفن کنند؟ مگه نمیگفتید خیلی راحت قانونهای تصویب‌شده مجلس رو وتو میکرد؟

اون موقع آزادی ظاهری و امنیت و رفاه اقتصادی بیشتر از الان بوده. مردم به جای اصلاحات، شورش کردند چون آزادی بیشتر میخواستند. اما تند رفتند و اوضاع بدتر از بد شد. شاه اونقدرها هم بد نبوده و قابل اصلاح بوده. اما مردم نپذیرفتند و حالا هم حاضر نیستند بگن ما اشتباه کردیم. همش میگن ما نبودیم که انقلاب کردیم. ما شاه رو دوست داشتیم. شاه خوب بود.

/ 8 نظر / 4 بازدید
صبا

نه اون انقلاب شون از سر آگاهی بوده نه این طرفداری و تعریف شون ... اسیران احساسات ... راستش به خودم حق می دم که قدم از قدم بر نمی دارم ...

آنا

چرا؟ اخه چرا؟؟؟؟؟[کلافه]

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345434661.68

کرونا

احساساتی. جو گیر. مرده پرست. عملگر بدون اندیشه و تحلیل. اینها همه تعریف هایی ه که من از ایرانی ها (در کل- نه بطور خاص) دارم. در مورد قابل اصلاح بودنش شک دارم. تا وقتی عنان امور از دستش خارج نشده بوده حاضر نبوده که کوتاه بیاد. وقتی هم که دیر شده دیگه دیر شده. در واقع اون تعریف هایی که گفتم هم به عوام الناس میاد و برازنده اس و هم به شاهشون [ابرو]

سارای خرداد

ملت ما عین پرچم هستند ...باد از هر طرف بوزه هماهنگن باهاش

neda

مردم عضو حزب بادن یه جایی گفتم که توی زبان فارسی چهارتا زمان داریم: گذشته - حال- اینده - زمان شاه!!

آنا

[منتظر] امان از این پیرا حالا چیکارشون کنیم؟ [شیطان]

سندباد

شایدم اصن شاه آخی و طفلکی نبوده و دلایل محکمی برای تغییر رژیم یا حداقل یه تغییراتی بوده . مساله اینه که وقتی یه چیزی تغییر کرد قرار نیس تو اون شرایط که برابر با هیچه ، بهشت و گل و بلبل به وجود بیاد . باید همه تلاش کنن تا تغییرات حتی آروم آروم به سمت بهتر شدن پیش بره نه اینکه فوری همه چیو رها کنن و بگن خب بقیه ش با ... ! همۀ ماها اگه سعی کنیم توی زندگی شخصی و فردی و بعد اجتماعی مون خوب باشیم ، همین خوبیهای به ظاهر کوچک باعث میشه یه مملکت خوب داشته باشیم ؛ حالا رئیسش می خواد شاه باشه یا هرکی . سیاست با انسانیت فرق داره نباید ازش توقع مدینۀ فاضله داشت . ئر ضمن به نظرم حسرت خوردن برا 30 سال پیش هم کار عبثیه . در هر صورت کسی که خودش هزار صفت گرگ مانند داره و و به هم وطنش رحم نمی کنه ، چطور توقع رحم داره ؟