PARIS

به نظر من با یه سفر چند روزه میشه ظواهر یه شهر رو دید و از زیباییهاش لذت برد و یا زشتیهای ظاهریش رو دید اما اگه میخوای زشتیها و زیباییهای عمیق پاریس (و البته بیشتر زشتیها) رو ببینی بالزاک بخون. درسته که مال بیشتر از صد سال پیشه اما انگار تازه است.

بابا گوریو: اوژن جامعه را به شکل اقیانوسی از لجن میدید که آدمی اگر پا به آن می‌زد تا گردن فرو می‌رفت.

قانون اجتماعی که نص‌اش بی چون و چرا بی ترحم است اغلب در مواردی جنایت آشکار را محکوم می‌کند در حالیکه بی‌شمار اصلاحیه‌ها آن را می‌بخشد.

زندان اعمال شاقه با رسوم و زبانش یکباره در این خطاب و در این مرد مجسم شد، مردی که دیگر یک فرد نبود. نمونه یک ملت تباه شده یک قوم وحشی و منطقی، خشن و انعطاف پذیر بود.

در ادارات هم اطاعت منفعلانه است همچنان که در ارتش هست. دستگاهی است که شعور و وجدان را خفه می‌کند و به هر کاری که او دستورش را داده باشد قانونیت می‌دهد. لقب عالیجنابش که موید نزهت نیات و تقدس مقاصد اوست برای غیر مجازترین افکار هم حکم گذرنامه دارد.

اغلب حتی احمق‌ترین آدمها هم تحت تاثیر شور و عشق به بالاترین درجه شیوایی در اندیشه، اگر نه در زبان، می‌رسند و پنداری در جوّی نورانی گام می‌زنند.

 

/ 7 نظر / 4 بازدید
فرح

عزیز دلم مرسی که توجه کردی ولی اگه یه کوچولو دقت کرده باشی چه تو بلاگ های قبلیم و چه اینجا این غلط نویسی ها من دلیل داره درست عین استعاره هام عمل میکنن . بازم ممنون [ماچ]

گل ناز

من به این نتیجه رسیدم که گذشت زمان هیچ تاثیری نداره! تغییرات در ظاهر قضیه بوجود میاد، اصل قضیه همونیه که از عهد دایناسورا بوده.

نوشین

درسته که با یه سفر چند روزه نمیشه یه کشور رو شناخت ولی به هرحال تا حدودی میشه از فرهنگ مردمش و یه سری آداب و رسومشون سر درآورد ولی چیزی که مهمه اینه که کشورای دیگه به جز ما!هر روز در حال تغییر و پیشرفتند!این یعنی اصلا" نمیشه بر اساس نوشته یک کتاب که حتی 10 سال پیش از پاریس نوشته الآنشو قضاوت کنی!فقط ایرانه که سالهاست داره خاک و دود و کثافت میخوره و تو رزومه ش چیزی جز گند و فسادنیست[عصبانی]

مهدی

کی گفته به قهقرا میریم؟!! مملکت به این گل و بلبلی.... از پاریس هم زدیم جلو.[شیطان]

مهدی

ولی نظر شخصیم اینه که از تو کتاب نمیشه اداب و فرهنگ جاری یه ملت رو شناخت . چون معمولا نویسنده ها عیب و ایراد ها رو کمرنگتر از واقعیت و خوبی ها و محاسن رو پررنگ تر نوشتن...

آنا

چه کلمات سختی! [سوال] [چشمک]

فرح

پاریس الانش هم همونه فقط ظاهرش قشنگ تر شده خیر سرشون .همین