ایران کجاست؟

توی کتاب بادبادک باز وقتی امیر از آمریکا به افغانستان برگشته بود راننده افغانی یه چیزی توی این مایه‌ها بهش گفت. گفت که " تو فکر میکنی افغانستان همون افغانیهای ثروتمندی هستند که توی اروپا و آمریکا دیدی؟" بعد یه پیرمرد درب و داغون و روستایی رو نشونش داد و گفت :" نه. افغانستان واقعی اینه."

ظاهرا ایران هم به همین شکله. هر کس که تحصیلاتی داره یا زندگی متعادلی داره با افرادی مثل خودش معاشرت میکنه و فکر میکنه ایران همینه پس چرا وضع مملکت اینقدر خرابه. اما به نظر من این ایران نیست. این آدمهای متعادل با زندگی سالم، جامعه کوچیکی توی ایران هستند که خیلیهاشون یا از ایران رفتند و یا در فکر رفتن از ایران هستند.

چند نمونه از ایران واقعی:

- چند سال پیش یکی از دوستهام که دانشجوی معماری بود با همکلاسیهاش برای دیدن یه شهری به سفر رفتند. میگفت توی اون شهر به صورت کاملا بیدلیل یه جوون بیکار دعوا راه انداخت به یکی از همکلاسیهای دوستم که یه پسر بود حمله کرد و بینیش رو شکست. دلیلش چیه؟ به نظر دوست من فقط حسودی میتونه باشه. اون جوون بیکار آینده‌ای برای خودش نمیبینه برای همین به اون دانشجو حمله میکنه. حالا من نمیدونم بیکاری و بیسوادی اون چه ربطی به بینی اون دانشجو داشته.

- دوستی همراه شوهرش داشته از سفر برمیگشته توی یه جاده خلوت ماشینشون خراب میشه دو تا داهاتی گردن کلفت به جای کمک میان و شوهره رو تا میخوره میزنند و همسرش رو میدزدند تا بهش تجاوز کنند. هر چند اون زن میتونه از دستشون فرار کنه اما توی نفس مساله تاثیری نمیزاره.

من الان حتما متهم به نژادپرستی و پایمال کردن حقوق بشر میشم اما ایران واقعی همینها هستند. همین آدمهایی که بزرگترین تفریحشون اینه که بیان توی یه محله خوب و مرفه و منتظر بمونند که یه زن تنها از کنارشون رد بشه و هر چی عقده جنسی از بچگی تا بزرگی داشتند رو توی چند کلمه مزخرف که لایق همه طایفه‌شونه بار اون زن کنند.

توی کشوری مثل آمریکا که مدتهاست میگه ما نژادپرست نیستیم سیاه‌پوستها حق حضور توی خیلی از محله‌ها رو ندارند. چرا توی ایران هر کی از داهاتش فرار میکنه راه میافته میاد سر چهار راههای تهران می‌ایسته و ما باید حرفهای کثیف و مزخرفشون رو تحمل کنیم؟ حتما این وضعیت برای شهرهای دیگه هم هست. اصفهان و تبریز و شیراز  و... با این معضل ناامنی روبرو هستند. تازه آخرش هم میگن شماها حجابتون رو رعایت کنید تا عمله‌ها به گناه نیافتند!!!

/ 7 نظر / 4 بازدید
فرناز ( گاز نگیر)

اتفاقا دیشب در مبحث شیرین بیکاری من هم همه حرفم این بود که اگه واقعا می خواید ببینید بیکاری در ایران رشد کرده یا کم شده از تهران به کل خارج بشید برید تو حاشیه ها . اون وقت اقتصاد واقعی ایران را می بینید اما بنده خدایی که باهاش صحبت می کردم دائم آمار رسمی اخبار ساعت 7 را برام تکرار می کرد

پرندۀ سنگی

آقا اسم این عمله ها رو نیار که خون جلوی چشم مو می گیره [عصبانی]

آنا

باهات موافقم صددرصد [دست]

آنا

یعنی اینجا ته مونده های حرف دل منو گفتی...

corona

ایران واقعی دقیقن همین جایی هست که گفتی. با حساب سر انگشتی من ، دست کم 60% ایرانی از یه فرهنگ دیگه دارن کنار من و شما زندگی میکنن که تحت شرایط عادی، نه میشه بریزیشون توو دریا، نه میتونی چیزی حالیشون کنی، نه کنارشون میشه مسالمت آمیز زیست کرد. من چند وقته دارم به گیوتین فکر میکنم! [شیطان]

گل ناز

اشکال از بعضی دخترهاست که قدر خودشون رو نمی دونن و به اینا چراغ سبز نشون میدن. خبرش درز می کنه و بقیه هم به خودشون میگن مگه ما چیمون کمتر از فلانیه و به این صورت اعتماد به نفس شون میره بالا! و راه میفتن دنبال دخترهای مردم و به خودشون اجازه میدن هر حرفی خواستن بزنن. اگه بدونی من چه صحنه هایی دیده م!!! [عصبانی][ناراحت]

گل ناز

آره وجود داره. کمبود محبت و خود کم بینی شدید باعث تن دادن به هر نوع خواری میشه. اگه حالم خوب بود، داستانشو برات می نوشتم...منتهی این روزها خیلی بدحالم. معذرت.