سرزمینی که تمام می‌شود

امشب مهمون داشتم. دوستی که ازایران رفته بود. چند سالی ایتالیا زندگی کرده بود و الان یک سالی میشه که در نروژ زندگی میکنه. دو تا دوست دیگه هم بودند که میخواستند برن کانادا. نه برای خودشون. بلکه برای بچشون چون دوست نداشتند بچه شون تحت این تعلیم و تربیت بزرگ بشه. صد البته من و مسیو هم مشتاق رفتن از ایران هستیم فقط به دلایل وابستگیهای شدید عاطفی به خانواده (و نه کشورمون) اینجا موندیم.

به همکارام نگاه میکنم. هر سال تعداد زیادی از همکارام یا به صورت تحصیلی و یا به صورت مهاجرتی دارند از ایران میرن. بقیه هم در فکر رفتن یا در شرف رفتن هستند.

به دوستای دانشگاهم نگاه میکنم تقریبا هیچ کدوم ایران نیستند. دوستای مدرسه ام  هر کدوم که درسخون و باهوش بودند رفتند.

 

به ایران بیست یا سی سال آینده نگاه میکنم. البته به دلیل سو مدیریت و خفقان شدید مساحتش از اینی که هست خیلی کمتر شده. و البته مردمش. چند تا چوپان و کشاورز که چشمشون به آسمونه و دانش کشاورزی و دامداری ندارند. تعداد بسیار زیادی بیسواد.  چند تا نیمه باسواد با دانش حوزوی برای ریاست به همون چند تا چوپان و کشاورز. و البته سخنرانی برای اون بیسوادها که بهشون بگن ما چه قدر خوشبختیم. کشورهای دیگه در حال سقوطند. برای اینکه از خشکسالی نمیرید بیاید نماز بخونیم. سرزمینی فقیر از لحاظ صنعت، فرهنگ، دانش و... خلاصه چیزی شبیه به ایران دوران قاجار شاید هم بدتر.  و تعداد بسیار زیادی ایرانی مهاجر نسل اول دوم سوم و غیره در کشورهای مختلف جهان که فارسی  رو بلد نیستند. چیز زیادی از ایران نمیدونند و البته براشون مهم نیست. چون در کشورهایی زندگی میکنند که آزادی فکر، اندیشه، سخن و  لباس دارند. و بهشون فرصت پیشرفت و موفقیت داده میشه و از استعدادهاشون به بهترین نحو استفاده میشه. و مغزشون با اراجیف پر نمیکنند.

 

صدای دوستم هنوز توی گوشمه که میگه به عنوان یک فارس شیعه در این کشور احساس خفگی میکنم خدا به داد اقلیتها برسه.

 

/ 5 نظر / 4 بازدید
corona

گاهی فکر میکنم با نگاه "جهان وطنی" میشه هر جایی رو وطن دونست. میشه به مرزهای این گربه -که نه- به مرزهای همه سرزمینهای روی زمین گفت "وطن" و "هر کجا هستم باشم... آسمان مال منست!" و خوشحال بود و بيخيال مهاجرت کرد. منتها اونموقع بازم نميشه غم اين گربه رو نخورد. چون بازم بخشي از وطن جهانيمون هست و خواهد بود. تازه سوريه و عربستان و سودان هم ميشه جزو همون وطن بزرگ و کار سخت تر ميشه. در هر حال چه توی ايران و چه خارج از اون، چه با اين مليت و چه با هر مليتي ديگري، خرابي هر گوشه اي از اين سرزمين بزرگ، روي سعادت همه انسانها در حال و آينده اثر منفي ميذاره و نميشه بيخيالش شد.

elaheh

آره سوسن جون من هم واسه همین می خوام برم آمریکا چون اون جا کسی کاری به کس دیگه نداره و همش جلو پات سنگ نمی اندازن.اون جا خیلی راحت تر میشه پیشرفت کرد تا این جا...[گریه]

رایان

20 30 سال دیگه هم یعنی اینطوریه؟ نه ه ه ه ه ه ه ه!!!

مهران

پست دردناکی بود.چون واقعیت دردناکه.درباره روزه خواری به روزم بیا

ملیکا

سلام سوسن جون. راست می گی ولی ایشالا که این حکومت قبل از این که به این شرایط مواجه شیم کاملا از بین بره! البته برادرم می گه هر وقت حکومت عوض می شه یکی بد تر می آد رو کار! خدا به دادمون برسه! من که از اینجا فراری ام. خیلی هم دلیل دارم.