بوی مشک

چند ترمی هست که به کلاس مترجمی دکتر رضوانی میرم.

دکتر رضوانی استاد و معلم خیلی خوبیه و توی این چند ترم خیلی چیزای خوب ازش یاد گرفتم. درخصوص تدریس و معلمی کاملا میتونه مدعی باشه و بگه صاحب سبک هستم.

اما چیزی که برام جالبه میل این آدم به خودنمایی و تعریف از خودش در همه زمینه هاست. و البته تخریب افراد دیگه.

چند جمله ازش که در تمام جلساتش داره تکرار میشه: من دارم گلستان رو به انگلیسی ترجمه میکنم. من توی تیم ملی کاراته  بودم الان هم کلی ورزشکارم و سن جسمانی من از سی و پنج بالاتر نرفته.  من به موسیقی ایرانی و دستگاههای موسیقی ایرانی تسلط دارم و بلدم آواز بخونم. جلیل شهناز و شجریان همه‌اش از من تعریف میکردند.پدر من توی دهاقان کلی رعیت داشت البته من از کلمه رعیت اصلا خوشم نمیاد.

جملاتی هم برای تخریب آدمهای دیگه از جمله مترجمان، بدنسازان، موسیقیدانان و.... میگه که من ترجیح میدم ننویسم.

 

از اون جهت که من  آدم دیرباوری هستم درباره همه اینا که گفته فکر کردم و تا حدودی جستجو کردم.

کتابی که ترجمه دکتر رضوانی باشه رو پیدا نکردم. با توجه به اینکه حدود شصت (طبق لغتنامه دهخدا شست هم درسته) سال داره و سالها است که در کار ترجمه است برام عجیب بود.

درباره ورزش هم متاسفانه من چیزی به عنوان بدن ورزشکاری در وجود دکتر نمیبینم و مثل بیشتر مردان شصت (شست) ساله دارای پیه و دنبه هست.

و البته درباره موسیقی وقتی یکی از همکلاسیم ازش خواست که یه دهن برامون بخونه با زیرکی از زیرش در رفت.

یاد زندگینامه ذبیح‌الله منصوری میافتم. مردی که هم دوستانش و هم منتقدینش متفق‌القول بودند که آرام و متواضع و ساده زیست و گوشه‌گیره و بیشتر عمرش را در کتابخانه منزلش به ترجمه و البته اقتباس از آثار ادبی فرانسه گذراند.

کیفیت ترجمه هاش به صورتیه که با وجودیکه  27 سال از مرگش میگذره هنوز آثارش چاپ میشه و مشتری داره.

خلاصه اینکه مُشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید.

 

/ 7 نظر / 26 بازدید
صبا

از این تیپ آدم ها ریخته .... مخصوصا بالای 60

گل ناز

سلام دوست خوب امیدوارم که خوب باشی. [گل][گل][گل] درباره نوشته ت: کسی که واقعا درون مایه داره و خودشم میدونه، هیچوقت بیانش نمی کنه، چون نیازی به این کار نداره. موافقم.

زهرا

خیلی ها اینطوری هستن...من که با خیلی ها مواجه شدم. و اگه می شده که ضایعش کردم اگه هم نه که خندیدم باهاش تا فکر کنه باور کردم...

corona

متاسفانه همه استعداد "دیر باوری" شما رو ندارن. اين شده که گروهي از افراد از بي استعداد بودن طرف مقابلشون اينجوري سوء استفاده میکنن

فاطمه صبا سفید

ما هم یه معلم ادبیات داشتیم خیلی از خودش تعریف می کرد! از هر دری حرف می زد که بگه استاد همه چی دون هستم!

نوشین

وای من از اینجور آدما خیلی بدم میاد.مشابهش رو اطرافم دارم و هروقت از خودش تعریف میکنه خندم میگیره[نیشخند]و براش متاسف میشم