امنیت کیلویی چنده؟

امروز برنامه نوبت شمای بی بی سی درباره حادثه خمینی شهر اصفهان بود.

یکی از حرفهایی که رد و بدل شد این بود که حادثه مشابهی هم چند وقت پیش توی کاشان و مشهد و رشت اتفاق افتاده چرا این یکی اینقدر توی بوق رفته!!

داشتم شاخ درمیاوردم یعنی اینقدر این حادثه برای ما عادی شده؟ اینقدر بی‌اهمیت که وقتی یکی از این حوادث رسانه‌ای میشه تعجب میکنیم؟

ما ایرانیها همیشه خودمون رو به دلایل تاریخی بالاتر از عربها میدونیم که من شخصا مخالفم. ولی چیزی که برام جالبه اینه که امنیتی که توی دوبی دیدم توی هیچ شهری از ایران ندیدم. واقعا به مردم دوبی، امیرشون، پلیسشون و هر کسی که در تامین امنیت این ولایت سهیمه تبریک میگم. شهری که توش انواع و اقسام آدمها از اقصی نقاط دنیا چه به عنوان توریست چه به عنوان کارگر حضور دارند و هر کسی میتونه تنها نیمه شب برای خودش بره پیاده‌روی. منظورم از هر کس، به عنوان نمونه دخترهای محجبه ای بود که  با چادر و لباس عربی شبها توی خیابون در حال قدم زدن میدیدمشون بدون اینکه کسی مزاحمشون بشه.

توی یه کتاب تاریخی میخوندم که نوشته بود در دوران حکومت مغولها در ایران، امنیت به اندازه‌ای بوده که یک زن تنها میتونست با باری از جواهر به تنهایی از کابل تا بغداد به سفر بره بدون اینکه به مشکلی برخورد کنه.

یه مساله جالب دیگه هم توی نوبت شما این بود که بعضی از اهالی خمینی‌شهر میگفتند پلیس شهر ما فاسده و با اراذل و اوباش و مافیای مخدر دستش توی یک کاسه است. بعضی هم میگفتند پلیس از اراذل و اوباش میترسه!

یکی از کارهایی که رضاخان انجام داد قلع و قمع جاهلها و قداره‌کشهایی بود که به قول خودشون میومدن چارسوق قرق میکردند.

 

گاهی فکر میکنم برای این سرزمین، شاید مغول یا یک دیکتاتور وطن پرست (و نه خائن) لازمه.

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
رایان

[خنثی]

....!

گفته ميشه اون خانوم از شکايتش صرفنظر کرده ! ببين اوضاع دقيقن چقدر بده اونجا که اولاً حاضر نبودن پيگير اون ارازل و اوباش بشن تا وقتي که شاکي خصوصي ازشون شکايت بکنه. بعد هم شاکي را دستگير کردن و خدا ميدونه چقدر طرف را تحت فشار گذاشتن که از شکايتش صرفنظر کرده. با جمله آخر هم صد در صد موافقم. البته اين بار با يک رضا خان کار راه نميفته. دست کم يه دوجين ديکتاتور وطن پرست لازم داريم :)