شفای زندگی - فصل 3

گذشته کوچکترین اقتداری بر من ندارد.

برای دور انداختن چند اعتقاد کهنه و قدیمی لازم نیست عصبانی شویم. بگذارید با همان آرامشی که پس از خوردن غذا، خورده ریزها را جمع میکنیم و در ظرف آشغال میریزیم، آنها را نیز به همان آسانی دور بریزیم. آیا شما واقعا حاضرید برای تهیه شام امشب در زباله های دیشب دنبال غذا بگردید؟ آن وقت حاضرید با جستجو در آشغالهای کهنه ذهنی تجربه‌های فردای خود را بیافرینید.

یک اعتقاد محدود کننده که باید کنار گذاشته شود:

من آنقدر که باید خوب نیستم.

مراجعی دیگر زندگی را تیره و دشوار می‌یافت. نمیتوانست بخندد. هرگاه میخندید وحشت میکرد. زیرا میپنداشت از پس هر خنده آخر گریه ای است! با این اخطار بزرگ شده بود که اگر بخندی لولو میاد تو رو میخوره.

تمرین: تمرین دیگر ما برداشتن یک کاغذ بزرگ است و نوشتن هرآنچه پدر و مادرتان در کودکی به شما گوشزد میکردند که از عیوب و نقاط ضعف شماست. پیامهای منفی که میشندیدید چه پیامهایی بود؟ از چه کسانی شنیدید:

از خویشاوندان؟

از معلمان؟

از موسسات مذهبی؟

بعضی پیامهای منفی: وقتی خوب هستی که همه نمره هایت بیست باشند. وقتی خوب هستی که همه از تو راضی باشند.

سرزنش و ملامت مطمئنترین راه برای چسبیدن و جدا نشدن از مشکل است. گذشته را نمیتوان عوض کرد اما آینده از اندیشه کنونی ما شکل میگیرد.

دیدار ما از این سیاره به مدرسه رفتن میماند. اگر بخواهید متخصص زیبایی شوید به کلاس زیبایی میروید. پدر و مادری که برای خود برگزیده اید جفت کامل و متخصصان رشته‌ای هستند که برای آموزش انتخاب کرده‌اید. وقتی بزرگ میشویم این گرایش را مییابیم که انگشت اتهام خود را به سوی پدر و مادرمان اشاره رویم و بگوییم : تقصیر از تو بود. اما من معتقدم که خود ما انها را برگزیده ایم.

آیا شما وقتی بچه بودید میتوانتید بفهمید که امتحانات و نمره‌ها تنها برای این است که ببینید تا آن موقع چه‌قدر دانش آموخته‌اید یا اینکه میگذاشتید امتحانات و نمره‌ها ارزش وجود شما را بسنجد؟

همسایه ها هم میتوانند اثر بگذارند. اما نه به دلیل اظهار نظرهایشان بلکه به این علت که میگوییم: همسایه‌ها چه فکری خواهند کرد؟

البته عبارات و تبلیغات نیرومند و بسیار مجاب کننده مجلات و تلویزیون را نیز باید نام برد. چه بسیار عقاید و کالاهایی که به این دلیل به فروش میرسد که ما احساس میکنیم اگر آن را نخریم بی‌ارزشیم و ایرادی داریم.

/ 4 نظر / 5 بازدید
سندباد

پدر و مادری که برگزیده ایم ؟؟ نگرفتم ! اینو که دیگه ما بر نمی گزینیم ! حتی اگه منظورش این باشه که رفتار متقابل ما با پدر و مادرمون اونا رو به همون روش برخورد با ما عادت میده ، اینو خیلی از آدمای بزرگ سال هم درک نمی کنن چه برسه به یه بچه ! ( به خاطر مثالش گفتم ) اون بچه وقتی بزرگ تر می شه و می فهمه درک درست چیه ، دیگه شخصیتش شکل گرفته و توقع بقیه از اون هم همین طور .. اما اینو می شه تغییر داد . فقط معنی همون جمله ی اول رو نفهمیدم !!

آنا

من خیلی وقتا شنیدم که میگن قبل از اومدنمون به این دنیا خودمون نوع زندگیمون انتخاب کردیم. اگه وااااااااقعاَ این حرف راست باشه من یکی احمق ترین آدم هستم. آخه چیجوری خودمون انتخاب کردیم!!!!! [سوال]

سندباد

آهان گرفتم ! من نمی دونم ون موقع که بعضی چیزا رو انتخاب می کردم به چی فکر می کردم آخه ؟؟ نه من به چی فکر می کردم !!! برم برای طرز فکرم یه کاری بکنم !! [نیشخند]