درگیری ذهنی

بخش اول- چند سال پیش منزل یکی از اقوام بودم و یکی از کانالهای انگلیسی زبان ماهواره داشت اخبار پخش میکرد. خبر درباره ناامنی در آفریقای جنوبی بود. با یک زن آفریقایی صحبت میکردند که صورتش زخمی و مشت خورده بود و با گریه داشت توضیح میداد که توی زاغه‌ای که زندگی میکنه امنیت نداره و تا حالا چند بار مورد تجاوز قرار گرفته.

همه از من پرسیدند چی داره میگه. خوشبختانه بقیه انگلیسی بلد نبودند. دلم نیومد بقیه هم مثل من حالشون گرفته بشه. فقط گفتم درباره ناامنی توی آفریقای جنوبیه.

تا یه چند وقتی چهره اون زن بیچاره جلوی چشمم بود. همش به خودم میگفتم من که نمیتونم کمکش کنم پس بهتره بهش فکر نکنم. گاهی هم میگفتم من چه میدونم شاید داره کارمای خودش رو پس میده. بعد به خودم میگفتم این جواب به نظرم یه جورایی سهل‌انگارانه است. و خلاصه این درگیری ذهنی ادامه داشت.

 

 

بخش دوم- چند وقتی بود دچار این درگیری بودم که اصلا خدا نه به من نه به هیچ موجود دیگه ای نگاه نمیکنه. دنیا رو کوک کرده گذاشته کنار. بعد به خودم میگفتم پس چرا میگن این جهان کوه است و فعل ما ندا. هندوها هم نظریه کارما و از این جور چیزا رو میگن. بعد دوباره یاد کارهای مثبت و منفی خودم میافتادم. کارهای مثبتم پاسخی نداشته (شایدم داشته من ندیدم.). ولی نتیجه کارای منفیم رو عینا گرفتم. بعد میگفتم پس حتما خدا منو میبینه که فلان جا حالم رو گرفته. بعدش یاد آدمایی میافتم که حال منو گرفتند و میگیرند و سر و مر و گنده میچرخند و باز هم این درگیری ذهنی من رو ول نمیکنه که چه جوریه که من نتیجه کار اشتباهم رو دیدم ولی اونا هیچیشون نمیشه؟

 

بخش سوم - لطفا اگه نظریه ای در این خصوص دارید به من هم بگید و مرا از این درگیری ذهنی برهانید. بالاخره کارما هست یا نه؟ بالاخره جواب کارهای خوب و بدمون رو میگیریم یا نه؟ اینا که ما میبینیم و بیعدالتی و جنایت و فاجعه است همینه که ما میبینیم یا کارما است؟

/ 11 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فاطمه صبا سفید

چه وحشتناک! اسم کارما رو نشنیده بودم، ولی به نظرم درسته. هر کسی پاسخ کار های خودشو پس میده و به نظرم پاسخ کار های مثبت اتفاق نیفتادن جواب کار های بده!! یعنی کار های بد جواب داره! کار های خوب هم همین طور فقط یه کم نا محسوس!!

آنا

سخته آدم بخواد راجع بهش نظر بده. من خیلی وقتا نتایج کارای خوب و بدم رو دیدم خیلی وقتها هم ندیدم. [سوال]

حس هفتم

من فکر می کنم دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره... یعنی شاید امروز ما نتیجه کارامون رو چه خوب و چه بد ببینیم شایدم نبینیم تا هروقت که صلاحمون باشه که نتیجه رو ببینیم...مال بقیه هم همینجوریه ... نگران نباش

حس هفتم

بخش اول: افرین ... چلنگر هم همینجوری ترجمه می کرد حرفای خارجی ها رو.... شمام ادامه بده هرچی اونا میگن رو کار نداشته باش هرچی خودت تمایل داری بعنوان ترجمه اعلام کن... خدا رو چه دیدی شاید استخدام شدی در تلفیزیون اونوقت دیگه نونت تو روغنه...

فاطمه

وای وای وارد شدن تو این بحثا خیلی وحشتناکه! فکر کنم تو اینجور مسائل آدم اول باید مبنا و جهانبینی شو مشخص کنه که اول بدبختیه!

گل ناز

تو دنیایی که قانونش اینه که تصادف هم که کنی، ریشه ش تو فکر خودت بوده، تجاوز نمیتونه به ذهن بی ارتباط بوده باشه. نه این که اون زن خودش بخواد یا تو ذهنش تصور مستقیم داشته باشه، کافیه فرکانس فکر منفیش شبیه فرکانس تجاوز باشه. همونطوری که در مورد تصادف هم ریشه اصلی خشم هست و ربطی به تصادفم نداره. خیلی باید مواظب فکرامون باشیم و اصلا کار آسونی هم نیست. به کارما اعتقاد دارم و در زندگی خودم و اطرافیانم حسش کرده م. در مورد اونها که ما رو اذیت کرده ن، گاهی خدا صبرش زیاد میشه. اما چیزی که هست دیر و زود داره اما سوخت و سوز نداره. بعضی آدم ها هم هستن که کارمایی براشون اتفاق نمیفته، این اصلا خوب نیست. مثل قبض موبایل که یهو چندماه نیاد و وقتی بیاد که سر بفلک بزنه. مثل زلزله ای که چند سال دیر کنه. بهتره که کارما پیش بیاد. البته راههایی هم هست برای کم شدنش. ما هم از دل اونها که اذیتمون کردن خبر نداریم.شاید سخت پشیمون باشن وشایسته بخشیده شدن. در مورد نتیجه گرفتن از کارهای مثبت شاید کم لطف باشی، برای من همین آرامش وجدانم به دنیا می ارزه. همین سلامتیم و تمام نعمت هایی که من دارم و دیده م که خیلی ها حسرتشو دارند. :)

corona

با جوابي كه به صبا دادي كاملن موافقم. در مورد كارما هم بله وجود داره. به اعتبار تاييد همه بزرگان از مولانا گرفته تا اشو و بقيه.... كارماي خوب رو هم جوابش را هم بصورت كم كردن كارماي بد ميبينيم، هم بصورت هاي مثبت توو زمانهاي خودش. اين "زمانهاي خودش" هم يه داستان مفصله كه كلي مختصات نجومي و غيره و ذالك پشتش هست؛ خيلي دنبال محاسبه كردنش نباشيم راحت تريم. كلن تو نيكي مي كن و در دجله انداز...[ماچ]

corona

ميگن مال جفتش [وحشتناک]

الهه

کارما اصلا از نظر علمی ثابت نشده چرا باید فکر کنیم عقیده ی مذهبی هندوها برای مسائل دنیا کارگشاست . خب اصلا لزومی نداره دنیا رو دار مکافات ببینیم . زندگی مثل یه صحنه ی جنگه بیشتر . به زندگی حیوانات نگاه کنید که باورهای مذهبی و دین ندارند . یا می خورن یا خورده می شن و اصلا به این موارد که چرا مثلا اون پای من و گاز گرفت ولی داره سر و مرو گنده می چرخه فکر نمی کنن . ما به علت مغز پیچیده مون از اول دنبال پیدا کردن دلیل واسه هر چیزی بودیم . دین و باورهای خرافی ریشه اش از همین دنبال دلیل گشتنه ولی به خاطر جهلی که نسبت به دنیا داشته و همینطور ترس از دنیای اطرافش دین و عقاید خرافی و جهان اخروی و تناسخ رو ساخته تا دل نا آروم خودش رو راضی کنه . انسان مدرن که می دونه بعد از مرگ تجزیه میشه چه نیازی داره به عقاید هندوها که هیچ ابزار علمی برای سنجیدن دنیا نداشتن چنگ بزنه . من به دنیا ی انسانها به شکل همون دنیای حیوانات با شکل تکامل یافته اش نگاه می کنم. رفتارهای گند انسانها رو میشه با غریزه شون توجیه کرد . من خیلی از کارها رو نمی کنم چون به دور از شان انسانی منه . انتظار پاداشی هم از دنیا برای انسانی رفتار

یاس

چیزی که میگم روتویه برنامه تلویزیونی دیدم که این مثالومیزدکه مثلا معلماوقتی یه شاگرد خوب نمره بدی میگیره سریع بهش پرخاش میکننو حالشومیگیرن امایه شاگرد که همیشه نمره هاش اقتضاحه کاری ندارن چون اونی که خوبه بهتره کوچکترین اشتباهم نکنه امابعضی یاکارشون ازاین ریزه کاریا گذشته و باید یهو وتوقیامت جواب پس بدن درضمن همه میدونیم که مجازات تواین دنیا سبک تر وبهتره واین که شمااز کجامیدونی کسی جواب کاراشو گرفته یانه ممکنه اون تنبیه شده باشه وشمادرجریان نباشی من که هروقت زود خدامجازاتم کرده به نفعم بوده چون متوجه اشتباهم شدم امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم بازم به نظرم بهتره باآدمای متخصص تری مشاوره داشته باشید[لبخند]