رویاهای آویزون
 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

There is no frigate like a book
To take us lands away,
Nor any coursers like a page
Of prancing poetry.
This traverse may the poorest take
Without oppress of toll;
How frugal is the chariot
That bears a human soul

 

نمیدونم اشعار امیلی دیکینسون رو خوندید یا نه. شعرهای جالبی داره که با وجود سادگیش پیچیده است. وقتی توی اینترنت و وبلاگهای غیر فارسی زبان میگردم میبینم درک اشعارش حتی برای کسانی که زبان مادریشون هم انگلیسیه ساده نیست. برای من خوندن اشعار امیلی مثل حس کسیه که زبان مادریش انگلیسیه و الان میخواد اشعار خیام رو بخونه. لذت میبره اما سختشه. خوبه همه آدمهای دنیا قدر زبان مادریشون و ادبیاتشون رو بدونند.

اما الان درباره یه موضوع دیگه میخوام بنویسم. اونم اینه که وقتی دنبال معنا و مفهوم اشعار امیلی توی وبلاگها و سایتها میگردم شاید یهو پنجاه تا صفحه رو باز کنم و از این صفحه به اون صفحه میپرم انگار نمیتونم فکرم رو متمرکز کنم. حس بدی بهم دست داد. احساس کردم مثل یه آدم سطحی که فقط دنبال جواب شسته رفته میگرده هستم. برای همین یه صفحه رو که به نظرم بهتر و کاملتر از بقیه میومد رو انتخاب کردم و با دقت از سر تا ته تحلیلش رو خوندم.

فکر میکنم این اینترنت و ایمیل بازی و این همه اطلاعات یه جورایی خیلیها رو راحت‌طلب و در عین حال سطحی کرده. مثلا یکی رو میبینی فوق لیسانس عمرانه و میاد کلاس مترجمی زبان بعد کلمه مذبوحانه رو مینویسه مذبوهانه. خوب به نظر من این آدم سطحیه. چون مطمئنا این کلمه به چشمش خورده ولی هیچ وقت عمیق نشده و دقت نکرده که متوجه بشه ذبیح و ذبح و مذبوح یه ریشه دارند. حتما فکر میکنید فوق لیسانس عمران چه ربطی به ادبیات داره. اما این ادبیات نیست. یه کاربری روزانه است و آدمی که تا این اندازه تحصیل کرده موظفه که بلد باشه و درست بنویسه. مشکل اینه که خیلیها توی یه رشته علمی کلی هم درس میخونند و مدرک میگیرند ولی انگار توی اون رشته هم خبره نیستند. همش توی اینترنت گشتند و تند تند پنجاه تا چکیده مقاله خوندند اما روی یه دونه مقاله به طور کامل دقت و تمرکز نکردند. وقتی با طرف حرف میزنی میبینی دریای علمه ولی به عمق دو سانتیمتر.

این فقط یه مثال کوچک بود وگرنه مصادیق سطحی بودن توی اجتماع زیاده.

 

[ ۱۳٩٢/۱/٢۱ ] [ ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ ] [ سوسن سوسن ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

....
موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب