رویاهای آویزون
 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

 

تعطیلات آخر هفته فیلم IN TIME رو دیدم که به جرات میتونم بگم یکی از بهترین فیلمهایی بود که توی کل عمرم دیده بودم. به خصوص درباره فیلمنامه و موضوع. کارگردان و نویسنده فیلمنامه اش اندرو نیکول هست که قبلا فیلم LORD OF WAR رو ساخته.

خلاصه فیلم:

بشر شرایط زندگی رو به این شکل میکنه که همه بچه ها تا 25 سالگی رشد میکنند و بعد از 25 سالگی تغییر براشون متوقف میشه اما باید برای اینکه زمان بیشتری برای زندگی داشته باشند کار کنند. واحد پول زمان هست. مثلا کارگرها روزمزد هستند و به ازای هر روز که کار میکنند فرضا 48 ساعت زمان به دست میارند که روی ساعت  دستشون شارژ میشه. اتوبوس سوار شدن قیمتش یک ساعته. برای بعضی چیزا باید یک ماه پرداخت بشه. اگه کسی زمانش تموم بشه و نتونه زمان بیشتری به دست بیاره میمیره.

دنیا به 12 بخش زمانی تقسیم شده. بخش 12 از همه فقیرتر و بخش 1 از همه ثروتمندتره.

مردم بخش 12 همش در عجله و در حال دویدن هستند چون وقت کم دارند. اما بخش 1 اونقدر وقت دارند که همه حرکاتشون کند و آرومه.

ثروتمندهای بخش 1 به دلیل داشتن یه عالمه زمان عمر جاویدان دارند اما فقرای بخشهای پایین با بالا رفتن قیمتها و مالیات دائم در حال مرگ هستند چون نمیتونند زمان کافی پرداخت کنند.

حالا ثروتمندها چه جوری ثروتمند شدند؟ مثلا با داشتن بانک. به مردم وام میدن با بهره‌های خیلی زیاد. بانکدار پولدارتر میشه و فقیرها فقیرتر.

توی این شرایط یه شورشی از بخش 12 و یه شورشی از بخش یک (دختر یه بانکدار) پیدا میشن و شروع میکنند به دزدی از بانکها و مثل رابین هود زمانها رو بین مردم بخشهای پایین پخش میکنند تا بتونند آزادانه به بخشهای بالاتر رفت و آمد کنند. اونوقته که نظمی رو که پولدارهای ایجاد کردند نابود میشه.

از اون روز که این فیلم رو دیدم رفتم توی فکر: آیا ما ایرانیها، پاکستانیها، افغانیها و... خیلی تنبل هستیم؟ آیا فقرمون فقط تقصیر خودمونه؟ چرا ساعات کاری توی کشورهایی مثل سوییس و انگلیس رو به کاهشه؟ چرا یهو دلار توی ایران این همه قیمتش رفت بالا؟ چرا همه حسرت رفتن به آمریکا و کانادا رو دارند؟ از همه مهمتر چرا این فیلم هیچ جایزه‌ای نگرفته؟

 

[ ۱۳٩۱/٧/٢٩ ] [ ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ ] [ سوسن سوسن ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

....
موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب