رویاهای آویزون
 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

توی کتاب بادبادک باز وقتی امیر از آمریکا به افغانستان برگشته بود راننده افغانی یه چیزی توی این مایه‌ها بهش گفت. گفت که " تو فکر میکنی افغانستان همون افغانیهای ثروتمندی هستند که توی اروپا و آمریکا دیدی؟" بعد یه پیرمرد درب و داغون و روستایی رو نشونش داد و گفت :" نه. افغانستان واقعی اینه."

ظاهرا ایران هم به همین شکله. هر کس که تحصیلاتی داره یا زندگی متعادلی داره با افرادی مثل خودش معاشرت میکنه و فکر میکنه ایران همینه پس چرا وضع مملکت اینقدر خرابه. اما به نظر من این ایران نیست. این آدمهای متعادل با زندگی سالم، جامعه کوچیکی توی ایران هستند که خیلیهاشون یا از ایران رفتند و یا در فکر رفتن از ایران هستند.

چند نمونه از ایران واقعی:

- چند سال پیش یکی از دوستهام که دانشجوی معماری بود با همکلاسیهاش برای دیدن یه شهری به سفر رفتند. میگفت توی اون شهر به صورت کاملا بیدلیل یه جوون بیکار دعوا راه انداخت به یکی از همکلاسیهای دوستم که یه پسر بود حمله کرد و بینیش رو شکست. دلیلش چیه؟ به نظر دوست من فقط حسودی میتونه باشه. اون جوون بیکار آینده‌ای برای خودش نمیبینه برای همین به اون دانشجو حمله میکنه. حالا من نمیدونم بیکاری و بیسوادی اون چه ربطی به بینی اون دانشجو داشته.

- دوستی همراه شوهرش داشته از سفر برمیگشته توی یه جاده خلوت ماشینشون خراب میشه دو تا داهاتی گردن کلفت به جای کمک میان و شوهره رو تا میخوره میزنند و همسرش رو میدزدند تا بهش تجاوز کنند. هر چند اون زن میتونه از دستشون فرار کنه اما توی نفس مساله تاثیری نمیزاره.

من الان حتما متهم به نژادپرستی و پایمال کردن حقوق بشر میشم اما ایران واقعی همینها هستند. همین آدمهایی که بزرگترین تفریحشون اینه که بیان توی یه محله خوب و مرفه و منتظر بمونند که یه زن تنها از کنارشون رد بشه و هر چی عقده جنسی از بچگی تا بزرگی داشتند رو توی چند کلمه مزخرف که لایق همه طایفه‌شونه بار اون زن کنند.

توی کشوری مثل آمریکا که مدتهاست میگه ما نژادپرست نیستیم سیاه‌پوستها حق حضور توی خیلی از محله‌ها رو ندارند. چرا توی ایران هر کی از داهاتش فرار میکنه راه میافته میاد سر چهار راههای تهران می‌ایسته و ما باید حرفهای کثیف و مزخرفشون رو تحمل کنیم؟ حتما این وضعیت برای شهرهای دیگه هم هست. اصفهان و تبریز و شیراز  و... با این معضل ناامنی روبرو هستند. تازه آخرش هم میگن شماها حجابتون رو رعایت کنید تا عمله‌ها به گناه نیافتند!!!

[ ۱۳٩۱/٥/۱۳ ] [ ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ ] [ سوسن سوسن ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

....
موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب