رویاهای آویزون
 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

دانش آموز راهنمایی بودم که جنگ داخلی یوگسلاوی شروع شد. اون وقتها ماهواره و اینترنت نبود و معمولا توی خونه ها وقتی همه دور هم مینشستند تلویزیون ایران روشن بود و همه هم به ناچار همون رو میدیدند.

یادمه خانوادگی نشسته بودیم جلوی تلویزیون و بساط میوه هم پهن بود که یهو توی اخبار گفت سربازان صرب پس از تسخیر سارایوو به تعداد زیادی از زنان بوسنیایی تجاوز کردند. راستش رو بخواید من تا به حال این کلمه رو درباره آدمیزاد نشنیده بودم و فقط فکر میکردم میشه به مرزهای یه کشور دیگه تجاوز کرد! تا اومدم بپرسم منظور چیه دیدم رنگ از رخسار همه پریده و میگن : " ای وای! عجب وحشیهایی! چه دنیایی شده! امان از این بشر دوپا!"

خلاصه که من هم فهمیدم یعنی چی و من هم که کلا آدم با دل و جراتی هستم (!) از اون موقع نسبت به کلمات صرب و صربستان و سرباز صرب ترس و وحشت پیدا کردم. گذشت و جنگ اونها تموم شد و منم دیگه همه چیز رو فراموش کردم. البته فکر میکردم همه چیز رو فراموش کردم غافل از اینکه این ترس یه گوشه ذهنم قایم شده.

تا اینکه دیروز نشستم و فیلم in the land of blood and honey که کارگردانش آنجیلینا جولی هست رو دیدم.

از همون اول فیلم که یه سرباز صرب رو نشون داد یهو عرق سرد وحشت نشست روی پیشونیم و اون تصاویر کذایی از دوران نوجوانی اومد جلوی چشمم. بعضی جاهای فیلم اونقدر وحشتزده شدم که گلاب به روتون تا مرز شکوفه زدن هم پیش رفتم. اما در کمال پررویی نشستم و فیلم رو تا ته دیدم.  فیلمش خیلی عالی نبود و به نظرم فقط چون کارگردانش جولیه معروف شده.

سوسن خوشبین:  بابا اینا هنرپیشه هستند و زمان جنگ عین خودت یه الف بچه بودند.

سوسن بدبین: چی میگی؟ لابد بابا و عمو و فک و فامیلشون این کارها رو کردند دیگه.

سوسن خوشبین: این بنده های خدا اگه جنگ دوست داشتند که نمیرفتند توی فیلم ضد جنگ بازی کنند.

سوسن بدبین: فیلمشونه. اینا دارند پولشونو میگیرند.

.

.

 

بعد از فیلم هم سعی کردم بهش فکر نکنم. تا اینکه شب تلویزیون داشت اخبار ورزشی نشون میداد. "امروز نواک جوکوویچ تنیسور صرب با فدرر بازی کرد."    ای دل غافل چرا امروز هر چی صربه جلوی من ظاهر میشه. دوربین که جوکوویچ رو نشون داد باز دچار ترس شدم. حالا این جوکوویچ بیچاره که زمان جنگ یه بچه زیر دبستان بوده و بعدش هم احتمالا فقط به توپ و راکت تنیس فکر کرده چه گناهی داره، من نمیدونم.

دیروز فهمیدم یه جنگ میتونه  نگاه آدمها رو نسبت به یه قوم و طایفه دست کم برای سالها تغییر بده. حتی اگه کلی آدم ضدجنگ و صلحدوست توی اون سرزمین زندگی کنند.

[ ۱۳٩۱/۳/۱۱ ] [ ۸:٢۱ ‎ق.ظ ] [ سوسن سوسن ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

....
موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب