رویاهای آویزون
 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

یک بار از زبون یک زن ایرانی شنیدم که میگفت توی فرانسه خیلی متداوله که یه مرد علاوه بر داشتن زن رسمی، یک معشوقه هم داشته باشه و زنش و معشوقه اش هم رو میشناسند و خیلی هم متمدانه همدیگه رو پذیرفتند فقط ایرانیها هستند که عین وحشیها میپرند چشم شوهره رو در میارند!!

اگه یک زن ایرانی به دلیل خیانت بپره با ناخن چشم شوهرشو دربیاره میگن وحشیه. اگه ساکت بمونه و تحمل کنه میگن خاک بر سر و تو سری خوره.

کلا هر کاری از طرف یک فرانسوی خوب و متمدنانه است.ولی وقتی یک خودی انجامش بده خوب نیست و مایه آبروریزیه.

نمیدونم دلیلش ضعف نفس ماست یا اعتماد به نفس اونها.

خیلی شنیدم که میگن کله پاچه یک غذای وحشیانه بیکلاسه ولی توی فرانسه یکی از غذاهای معروفشون کله خوکه! خیلی از کسانی هم که میگند کله پاچه بده و وحشیانه است اگه برن فرانسه و اون غذای معروف رو ببینند حرفشون رو پس میگیرند و میگن خیلی هم خوبه.

لهجه فرانسوی تو مایه های لهجه لری خودمونه. مثلا به آب میگن او دقیقا با لهجه غلیظ لری. ولی لهجه فرانسوی شیکه و لهجه لری از نظر خیلیها دهاتی!

همین کلمه شیک، فرانسویه.

البته این مساله محدود به ایران خودمون نمیشه. همه جای دنیا خیلی از چیزای باحال باکلاس ربط به فرانسه داره!

مثلا کلمه راندوو یا قندوووو که توی فرانسه برای هر قرار ملاقاتی حتی برای ویزیت دکتر هم به کار میره ولی توی زبانهای دیگه به قرارهای عشقولی میگن راندووو.

من فکر میکنم فرانسویها همیشه در طول تاریخ، فرهنگ و زبان و همه چیزشون رو بالاتر از بقیه آدمها دونستند و همین اعتماد به نفسشون باعث شده که بقیه هم واقعا همین فکر رو درباره شون کنند. ما هم دقیقا برعکس همش زدیم توی سر مال و نتیجه اش این شده که هیچ کس هم توی دنیا تحویلمون نمیگیره.

رفتار بقیه با هر آدمی نتیجه رفتار خود اون آدمه.  اگه آدم به خودش احترام بذاره و خودش رو تحویل بگیره بقیه هم بهش احترام میزارند.

 

[ ۱۳٩٠/٧/۱۱ ] [ ۸:۱٠ ‎ب.ظ ] [ سوسن سوسن ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

....
موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب