رویاهای آویزون
 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

داستان لابیرنت - اثر مهشید امیرشاهی

امیرشاهی نویسنده ایرانی که در لندن فیزیک خواند اما نویسندگی را ترجیح داد.

داستانهایش عمدتا درباره زنان تنها و سرخورده است. داستان لابیرنت یکی از داستانهای امیر شاهی است.

این داستان به زبان اول شخص نوشته شده از زبان زنی که به شدت از شوهرش کتک خورده و زخمی است. تظاهر میکند که تصادف کرده. حتی به دکتر هم میگوید تصادف کرده. احساس بی‌آبرویی میکند. دوست ندارد کسی از این موضوع باخبر شود.این جمله در متن داستان آمده: "نمیتوانستم بگویم که کتک خورده‌ام. حس میکردم مثل لگوریهای گوشه خیابان شده ام."  غیر از مساله آبرو مثل هر زن دیگری زیبایی چهره‌اش هم برایش مهم است. دوست ندارد صورت کبودش را در آینه ببیند. این جمله از متن :‌"همه روز توی تخت ماندم. فقط نه برای اینکه درد داشتم، بیشتر به خاطر اینکه آن قدر زشت شده بودم که میخواستم بمیرم." یا درجای دیگری میگوید:"وقتی آدم کتک میخورد و از دردش نمیتواند کم کند، فقط میتواند کوشش کند که خیلی مسخره نباشد."

درکنار درد جسمی که دارد همه خاطرات تلخ زندگیش به یادش می‌آید حتی خاطرات بیربط به همسرش. خاطره حادثه‌ای در لندن که نزدیک بوده به تجاوز به او بیانجامد. خاطره روز اول سفر به لندن. که همه چیز را مضحک آمیخته به گریه‌دار توصیف کرده. مثلا اسم راهنمایش را که میس گرین است به نام دوشیزه سبز در داستان آورده در حالی که ظاهرش بانوی پیری است که کت و دامن عنابی پوشیده.

توصیف بخش روانی بیمارستان که قرار بود مهمانی باشد ولی به درگیری ختم شد. سایه ای ازدواجش را نشان میدهد که در ابتدای ازدواج فکر میکرد با مردی زندگیش را آغاز میکند که عاشق اوست ولی به کتک‌‌کاری ختم شد.

خاطره ازدواج اولش که از اول عاشقانه نبود. این جمله از متن داستان است :"احساس بیهودگی میکردم و فکر میکردم زندگی باید با احساسی سوای این احساس شروع بشود."

خاطره عشقی که نافرجام ماند. این جمله از متن داستان است: "من را اینجا نگه میدارند، نگه میدارند، نگه میدارند تا ویمال برود...."

 

در کل به نظرم داستان گیرایی بود. احساس قلبی زن را به خوبی توصیف کرده بود و خواننده همه آن احساس را با او لمس میکرد.

 

دانلود کتاب صوتی از لینک زیر امکان پذیر است:

http://www.aryapdf.com/457-Audio-novels

مجموعه داستانهای خانم امیرشاهی اینها هستند:

کوچه بن بست- سار بی بی خانم- بعد از روز آخر-

و داستانهای تک با عنوانهای: عروسی عباس خان- دده قدم خیر- ماه عسل شهربانو

البته من داستان لابیرنت را از کتاب "هشتاد سال داستان کوتاه ایرانی" خواندم که این داستان را به عنوان نمونه از این نویسنده چاپ کرده بود.

 

پی نوشت: این لینکرو هو دوست عزیزم پادشاه دوزخ پیدا کردند

http://dl.irtanin.com/Downloads/AudioBooks/Dastan/Irani/Labirent(www.irtanin.com).zip

 

 

[ ۱۳۸٩/۱۱/٢۳ ] [ ٩:٥٩ ‎ق.ظ ] [ سوسن سوسن ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

....
موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب