رویاهای آویزون
 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

تا چند سال پیش توی محله ما سه تا کتابفروشی بود:

١- یه کتابفروشی خیلی بزرگ که فروشنده اش کاری به کار مشتری نداشت و هر چه قدر دلت میخواست میتونستی توی مغازه اش بچرخی و کتاب ها رو ورق بزنی بعد هم بخری. این کتابفروشی بزرگ چند وقتیه که تبدیل به یه رستوران بزرگ شده!

٢- یه کتابفروشی از نظر اندازه متوسط که جدید بود و حدود ده یازده سال پیش راه افتاد. فروشنده اش خیلی جو زده بود. اوایل پشت شیشه مغازه‌اش فقط کتابهای روسی یا کتابهایی که جایزه نوبل ادبیات گرفته بودند میگذاشت. چند وقت بعد دید که مثل اینکه خبری نیست. اون کتابها رو جمع کرد و پشت ویترینش این کتابها رو گذاشت "چگونه ١۴ روزه لاغر شویم"، "راز داشتن ابروان زیبا".  کمی لوازم تحریر هم میفروخت. ولی هربار که ازش یه مدادی دفتری چیزی میخریدیم میگفت که اینا رو فقط تا زمانی میفروشه که کار کتابفروشیش توی محل جا بیافته بعد دیگه فقط کتاب میفروشه. نشون به اون نشون که تا روز آخر داشت لوازم تحریر هم میفروخت. این کتابفروشی هم سرنوشت بهتری نداشت. یعنی چند وقتیه که تبدیل به ظرف فروشی شده.

٣- یه کتابفروشی بزرگ و دو طبقه. طبقه زیرزمینش دریایی از کتابه. با کتابفروشهای مطلع و باحال. طبقه بالاش هم دریایی از لوازم تحریر و نقاشی و سی دی و از این جور چیزا میفروشه.  این مغازه هنوز داره مقاومت میکنه. فکر کنم به خاطر اینکه اموراتش از لوازم تحریر میگذره نه از کتاب.

وقتی از جلوی مغازه های ١ و ٢ می گذرم دلم میگیره. توی سرزمینی که کتابفروشیهاش به این راحتی تبدیل به رستوران و ظرف فروشی میشند میشه خیلی چیزهای دیگه رو هم به سادگی پیش بینی کرد. تفکر مردم. طرز رانندگی. اقتصاد. فرهنگ. مدیریت. و البته سیاست.

اون وقت پای درد دل همدیگه که میشینیم، هممون دوست داریم مثل مردم سوییس زندگی کنیم!

 

قبلا یه وبلاگ داشتم که توش درباره کتاب مینوشتم. از این به بعد در همین وبلاگ درباره کتاب هم مینویسم.

 

 

[ ۱۳۸٩/۱۱/٢۱ ] [ ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ ] [ سوسن سوسن ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

....
موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب