رویاهای آویزون
 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

 

خلاصه: شیرین درست در روز ازدواجش با امیرعلی مرتکب قتل سیروس میشه. بعد از کلی ریشه یابی معلوم میشه که شیرین در بچگی مورد تجاوز راننده مادرش به نام مراد قرار گرفته و در روز عروسیش میبینه که سرایدار ساختمان یعنی سیروس همین قصد رو نسبت به یه دختربچه دیگه ای به نام عسل داره و برای نجات اون اقدام به قتل میکنه.

 

نکات مثبت فیلم:

1- موضوع فیلم عالی بود. بالاخره یک فیلم برای این موضوع که اینقدر در ایران زیاد هست و تا این اندازه هم تابو هست ساخته شد. واقعا آفرین به شجاعت خانم درخشنده و توانایی بالای کارگردان که با وجود این همه محدودیت تونست یه فیلم تاثیرگذار بسازه.

2- بازی های فوق العاده طناز طباطبایی در نقش شیرین و بابک حمیدیان در نقش مراد. بازیها واقعا عالی بود.

3- نشون دادن ضعف قوانین و ضعف دستگاه قضای ایران و همچنین عجله برای اعدام آدمها! بابا یه کم صبر کنید. شاید بیگناهی طرف اثبات بشه.

 

اما فیلم چند تا نکته منفی هم داشت:

1- موضوع فیلم تجاوز به بچه بود نه بزرگسال. پس چرا مساله رو محدود به دخترها کرده بود؟ در این زمینه پسربچه ها هم به همین اندازه آسیب پذیرند.

2- شخصیت مراد توی فیلم با بازی خوب بابک حمیدیان کاملا یک شخصیت روانپریش بود. اما جوری توی فیلم نشون دادند که انگار حقش بوده که اعدامش کنند ضمن اینکه پلیس هم موقع اعتراف گرفتن ازش حسابی تحقیرش کرد. به نظر من مراد هم به اندازه شیرین آسیب دیده و بدبخت بود. سیروس رو توی فیلم نشون نداد اما برادرش رو نشون داد. یه آدم معتاد بیچاره که کاملا میشد تشخیص داد آدمی که توی چنین شرایطی رشد کنه مطمئنا سرنوشت بهتری از سیروس یا مراد نخواهد داشت.

3- نمیدونم شاید هم نکته منفی نباشه. اما خانم درخشنده یه نمه دیدگاه فمنیستی داره. مثلا هر شخصیت درست حسابی که توی فیلم هست مثلا وکیل یا روانپزشک، خانم هستند. سایر زنها هم آدمهای خوبی هستند فقط از نادانی رنج میبرند مثل مادر شیرین یا مادر عسل. در حالیکه در جبهه مقابل مردها هستند که اغلب بددهن و نفهم هستند. حتی امیرعلی هم که عاشق دلخسته شیرین بود تا قبل از اینکه خانم وکیل باهاش حرف بزنه میخواست شیرین رو فراموش کنه. ولی صحبتهای وکیل متحولش کرد.

 

چند نکته بیربط:

1- پوران درخشنده توی یه مصاحبه گفت که قبل از بابک حمیدیان این نقش رو به چند نفر دیگه هم پیشنهاد داده بود اما حاضر نشده بودند نقش رو بپذیرند. جالبه که حتی بازی کردن نقش یه همچنین جنایتی هم از خیلی از آدمها برنمیاد. پس انجامش حتما نیاز به روح خیلی پریشان داره. از آدمهای عادی بدترین خلافی که میتونه سر بزنه احتمالا غیبت و خالیبندیه.

2- هر چی فکر میکنم نمیفهمم خانم درخشنده چه جوری موفق شده بود نقش رو به دو تا بازیگرخردسال توی فیلم تفهیم کنه. احتمالا کار سختی بوده.

3- این قتلی که شیرین انجام داد به نظر من زیاد هم  ربطی به خاطره تجاوزش نداشته. اون دختر بچه بیچاره جوری جیغ میکشید که من توی ذهنم داشتم میگفتم کاشکی یکی میومد میزد مغز این سیروس رو متلاشی میکرد که خوشبختانه شیرین این کار رو به بهترین نحو با آچار انجام داد! یعنی فکر کنم هر کس دیگه ای بود هم ممکن بود مرتکب قتل بشه. لذا پیشنهاد میشه در چنین شرایطی فقط بچه نجات داده بشه چون ممکنه با این قوانین درپیت سر منجی بره بالای دار.

 

[ ۱۳٩٢/٥/۱۸ ] [ ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ ] [ سوسن سوسن ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

....
موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب